WEEKEND W SZCZECINIE - co zobaczyć?


Ostatnio sporo jeździmy z chłopakiem po Polsce. W wakacje Trójmiasto, Mazury, potem Toruń, Bieszczady, a niedawno dostaliśmy zaproszenie do Szczecina. Zupełnie nie wiedziałam, czego spodziewać się po nim mieście - poza tym, że jest daleko i prawie nad morzem. No właśnie - prawie. Jako fanka morskiego bezkresu bardzo ubolewałam, że w Szczecinie, stolicy Pomorza, nie będę mogła przejść się bałtycką plażą i wsłuchać w szum fal.

Na szczęście szybko okazało się, że Szczecin, pomimo tej oczywistej wady, ma w zamian sporo do zaoferowania. Tylko trzeba dać mu szansę! 

W ogóle mam takie podejście, że zwiedzając Polskę, musimy uzbroić się w cierpliwość. Na wiele rzeczy przymknąć oko. Cieszyć się z ciekawego muralu, uroczej kawiarni, historii wyrytej w budynkach, na murach i pomnikach. A wtedy, w większości polskich miast jesteśmy w stanie odnaleźć coś wartego uwagi. 

I tak też jest ze Szczecinem, który, pomimo miejscami dziwnego klimatu i braku ładu architektonicznego (wielość stylów architektonicznych czasem może przytłoczyć), jest bardzo fajny! Duży, przestronny, z już nadmorskim klimatem, ale jeszcze nie tak dużym wiatrem, i perełkami architektonicznymi (Filharmonia, Urząd Miasta czy Muzeum Narodowe). 

Dlatego, jeżeli tylko macie wolniejszy weekend, wybierzcie się do Szczecina i koniecznie zrealizujcie poniższy plan:



WEEKEND W SZCZECINIE - CO WARTO ZOBACZYĆ?




1. JASNE BŁONIE + URZĄD MIASTA 


Najładniejsze miejsce na spacery. Długie, zielone błonie, z jednej strony zwieńczony pięknym, klasycznym budynkiem Urzędu Miasta (kto to widziałam mieć aż tak ładny Urząd Miasta?!), a z drugiej nieco mniej robiącym wrażeniem Amfiteatrem

Okolica jest naprawdę zachwycająca - jak okiem sięgnąć, to widać tylko pasy wypielęgnowanej zieleni, rzędy klonów i stoiska z kawą na wynos. 

Gdy pójdziemy w stronę Amifteatru, to zacznie się robić bardziej parkowo, a po prawej stronie odsłoni się przed nami widok na jeziorko i ciekawą instalację "Ogniste Ptaki". 








2. FILHARMONIA IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA



Nowoczesny budynek Filharmonii jest architektoniczną wizytówką Szczecina. Strzelista, biała konstrukcja duże większe wrażenie zrobiła jednak na mnie wewnątrz - ta ogromna, futurystyczna przestrzeń, wszechobecna biel i minimalizm w maksymalnym wydaniu - lubię to!





3. WAŁY CHROBREGO 



Wały to tarasy widokowe zlokalizowane nad Odrą, które, po pierwsze, dają świetny widok na rzekę i odległą stocznię, a po drugie, gromadzą kilka architektonicznych perełek. To Gmach Główny Muzeum Narodowego, Akademia Morska i Urząd Wojewódzki - wszystkie trzy różne, ale postawione obok siebie tworzą ciekawą i estetyczną całość. 

Spacerując po wałach warto zatrzymać się na jednym z tarasów widokowych i docenić urok tego miejsca - stworzonego z rozmachem, na dużej przestrzeni i po prostu po europejsku!








4. BAZYLIKA ŚW. JAKUBA



Gotycka bazylika jest kolejnym z architektonicznych znaków rozpoznawczych Szczecina. Mieści się na Starym Mieście i warto ją odwiedzić choćby ze względu na wieżę widokową - z naprawdę ładną panoramą Szczecina (choć ostrzegam, że w deszczowy dzień widok będzie średni - taras widokowy jest przeszklony, nie otwarty - co widać na powyższym zdjęciu...).






5. ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH



Zamek w centrum miasta? Czemu nie! Duży kompleks zamkowy skusi miłośników historii i renesansowej zabudowy. W Zamku odbywają się też często różne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, dlatego sprawdźcie, czy akurat w terminie Waszej wizyty nie dzieje się coś ciekawego!

Tutaj link do oficjalnej strony Zamku, na której znajdziecie listę nadchodzących eventów: http://zamek.szczecin.pl


6. KINO PIONIER 



Jeżeli jesteście fanami kinematografii, koniecznie wybierzcie się na seans do "Pioniera"! Albo chociaż podejdźcie go tylko zobaczyć, bo to kawał historii nie tylko polskiego, ale i światowego kina: "Pionier" jest najstarszym działającym kinem na świecie. Aż od 1907 roku - robi wrażenie, prawda? 

Tutaj znajdziecie aktualny repertuarhttp://www.kino-pionier.com.pl/repertuar




Kilka alternatywnych bonusów:


- RYNEK - może wydać się dziwne, dlaczego rynek nie znalazł się w głównym zestawieniu, ale jak zobaczycie jego wielkość i skromność, to wszystko zrozumiecie. Jak na tak duże miasto Rynek jest naprawdę malutki i warto wpaść w te okolice raczej ze względu na przepyszne Bajgle Króla Jana, o czym więcej już niedługo w moim małym kulinarnym przewodniku po Szczecinie.






- MURAL NA POMORZANACH - ot, fajny mural w niespecjalnej okolicy.



- OGRÓD RÓŻANY "RÓŻANKA"  - niestety jesień nie jest najlepszą porą na podziwianie ogrodów różanych, dlatego znam to miejsce jedynie z Internetu, ale wiosną i latem na pewno jest tam przepięknie! 

- CMENTARZ CENTRALNY  -  największy cmentarz w Polsce i jeden z największych na świecie. Wieczorową porą bardzo klimatyczny. 



***


To tyle z moich zwiedzaniowych polecajek, chociaż mam świadomość, że w Szczecinie wciąż pozostało mi dużo do zobaczenia. I zjedzenia :)


8 komentarzy:

  1. Fotka filharmonii super, w barwach narodowych i ze środka. Wały Chrobrego to spacer obowiązkowy. Polecałbym jeszcze cmentarz. Proszę się nie dziwić, to największa w Polsce, a trzecia codo wielkości nekropolia w Europie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na koniec polecam właśnie ten Cmentarz - nie robiłam już zdjęć, bo było tak ciemno i klimatycznie, że nawet o tym nie pomyślałam ;)
      Ale w ogóle, cmentarze czasem potrafią nieźle zaskoczyć, jak choćby ten mediolański (chyba najciekawszy, na jakim byłam). Kojarzysz?

      Usuń
  2. Ostatnio będąc na Cyprze, kapitan statku, którym płynęliśmy mówił, że był wiele razy w Szczecinie. Sama nigdy nie byłam, ale chyba się kiedyś skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciekawy zbieg okoliczności ;) Skuś się koniecznie!

      Usuń
  3. Jak ja dawno już nie byłem w Szczecinie. Muszę znowu tam wrócić, chociażby aby zobaczyć tę instalację Hasiora.
    A polskimi miastami właśnie tak jest, jak piszesz na początku - trochę bezładu i składu architektonicznego, ale jak dać im szansę, to w każdym coś ciekawego i wyjątkowego się znajdzie...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Instalacja bardzo ciekawa, chociaż akurat podczas jej podziwiania złapała nas wielka ulewa :( Ale z pewnością warto wrócić do Szczecina ;)

      Usuń
  4. Piękny jest Szczecin w Twoim obiektywie, ja jeszcze nigdy nie byłam.w.tym mieście:) jakos nie po drodze:(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To musisz sprawić, żeby znalazł się w końcu po drodze ;) Warto!

      Usuń