Literackie podróże
Jeśli sądzisz, że w dobie komputerów sztuka czytania zanikła, to niezawodny znak, że ta notka nie jest dla Ciebie! :)
Dzisiaj mam dla Was parę słów o dwóch zupełnie różnych książkach, które mnie ostatnimi czasy urzekły. Pomimo natłoku egzaminów i nauki, ciężko mi było odmówić sobie tej przyjemności siedzenia w słoneczny, czerwcowy poranek na balkonie, popijając kawę i zagłębiając się w książkowy świat... Wy też sobie jej nie odmawiajcie i sprawdźcie moje propozycje:
1. Dziewczyna z pociągu
O tym światowym bestsellerze słyszeli już chyba wszyscy. Wychwalany nawet przez Stephena Kinga thriller psychologiczny autorstwa Pauli Hawkings, opowiada historię trzydziestoletniej Rachel, bohaterki z problemami, która podczas swoich codziennych podróży pociągiem do Londynu staje się świadkiem zdrady, a potem także tajemniczego zniknięcia, a cała akcja jest w nieoczywisty sposób powiązana z jej byłym partnerem Tomem. Historia zaginięcia trzyma w napięciu do ostatniej strony, dawno nie byłam tak zafascynowana żadną literacką czy filmową zagadką. Siła książki to także, a może przede wszystkim, psychologizm - pierwszoosobowa narracja pozwala lepiej zrozumieć bohaterów i ich ciemne strony, na których tak naprawdę opiera się powieść. Nie jest to cukierkowa historia o idealnym życiu, dużo tu alkoholu, słabości, przemocy czy niezdrowych relacji, ale to też nadaje jej ten ultra realistyczny charakter i pomaga wczuć się w życie bohaterów. Powieścią zainteresowali się także ludzie ze świata filmu - światowa premiera ekranizacji została zaplanowana na wrzesień tego roku, a główną rolę otrzymała Emily Blunt. Z pewnością warto będzie przekonać się, jak ten elektryzujący charakter angielskich pociągów i trudnych związków zostanie oddany na dużym ekranie.
2. Z Nowym Jorkiem na NY
Druga polecana dziś przeze mnie książka to dość nietypowy przewodnik po najsłynniejszym mieście świata - Nowym Jorku - stworzony przez autorkę bloga Litlle Town Shoes i licencjonowanego przewodnika po tymże mieście, Magdalenę Muszyńską-Chafitz. Ma on charakter i profesjonalny, i osobisty. Ciepła, często zabawna narracja pozwala nam się naprawdę na moment znaleźć na ulicach Wielkiego Jabłka, ale też nie brak tu mnóstwa bardzo przydatnych informacji turystycznych (a po te najbardziej aktualne warto udać się na bloga). Zdecydowanie najmocniejszą stroną przewodnika są spostrzeżenia autorki na temat samego miasta, Amerykanów, ich stylu życia. Dzieli się ona z czytelnikami barwnymi anegdotami, garstką historii i swoimi ulubionymi miejscami. Dzięki przejrzystemu podziałowi na tematyczne części książka jest czytelna i z pewnością łatwo będzie coś w niej odnaleźć na szybko w podróży. Z Nowym Jorkiem na NY to przewodnik dla osób oczekujących od przewodników więcej niż tylko lakonicznego opisu pięciu tras z typowo turystycznymi atrakcjami, które pokazują się na pierwszej stronie w Googlach po wpisaniu hasła "NY must-see". I zdecydowanie warto po niego sięgnąć nie tylko wtedy, gdy czeka nas perspektywa podróży w przeciągu kilku najbliższych miesięcy.
Mały minus: zdjęcia zebrane zbiorczo na końcu książki. Myślę, że lepiej byłoby je rozmieścić w środku, tak, żeby obrazowały na bieżąco barwny opis danego miejsca.
Pierwsza książka to wariacja na temat hitchcockowskiej "Starszej pani..."? :)
OdpowiedzUsuńDrugi tytuł - rewelacja :) Lubię takie zabawy słowem.
Przeczytałam dziewczynę z pociągu w jeden dzień:) Bardzo polecam!:)
OdpowiedzUsuńA mnie Dziewczyna z pociągiem u trochę rozczarowała
OdpowiedzUsuń